ملاحظات اخلاقی نشریه

نشریه علوم، فناوری و کاربردهای فضایی، با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیته اخلاق در نشر (COPE) می­باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعهدات نویسندگان و منشور اخلاقی انتشار مقاله بر اساس قوانین و دستورالعملهای کمیته اخلاق نشر، می توانید به این صفحه مراجعه نمایید:

 https://publicationethics.org/guidance/Guidelines

 

منشور اخلاقی نشریه به طور کامل در صفحه اخلاق نشر نشریه بیان شده است

(http://journal.isrc.ac.ir/journal/process?ethics)

مسئولیت ها و تعهدات نویسندگان

در این بخش تعهدات و مستولیت های اخلاقی که متوجه نویسندگان می باشد ارائه شده است:

نشریه علوم، فناوری و کاربردهای فضایی وابسته به پژوهشگاه فضایی ایران، با هدف نشر نشر آخرین دستاوردهای علمی پژوهشگران دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی در زمینه  علوم فضایی و کاربردهای آن، به صورت دوفصلنامه‌ منتشر می­شود. جهت ارسال مقاله به این نشریه، لازم است نویسندگان به موارد زیر توجه داشته باشند، در غیر این ‌صورت مقاله قابل بررسی و ارزیابی نخواهد بود و تنها یک بار برای اصلاح شکلی و ساختاری به نویسنده برگردانده خواهد شد.

 1. دریافت مقاله صرفاً از طریق وب‌سایت نشریه isrc.ac.ir، امکان‌پذیر است و نشریه از پذیرش مقاله به صورت دستی و یا از طریق پست الکترونیکی معذور است.
 2. نشریه در رد، قبول و ویراستاری مقاله آزاد است.
 3. لازم است در نگارش مقالات اصول اساسی نگارش و پژوهش رعایت شده باشد و مقالات باید بر اساس فرمت نشریه نگارش و تنظیم شوند.
 4. نویسندگان توجه داشته باشند که مقاله ارسال شده به این نشریه، نباید به طور همزمان به نشریه دیگری ارسال شده باشد. در صورتی که خلاف این مطلب اتفاق بیفتد، بدیهی است که نشریه در رد مقاله و یا برخورد متناسب بر اساس قوانین و ضوابط اخلاق نشر آزاد است.
 5. تمامی نویسندگان پیش از ارسال مقاله باید راهنمای نویسندگان و شرایط و ضوابط ارسال مقاله در این نشریه را مطالعه نمایند.
 6. نویسنده مسئول، مسئولیت صحت مطالب را بر عهده دارد.
 7. نویسنده مسئول مقاله، باید موافقت و آگاهی سایر نویسندگان همکار از ارسال مقاله در این نشریه را از طریق فرم تعهد نویسندگان تأیید و ارسال نماید.
 8. تمامی نویسندگانی که نام آنان در مقاله و در فرم تعهدنامه ذکر شده است باید در نگارش و تدوین مقاله مشارکت داشته باشند.
 9. اطلاع‌رسانی به نویسنده مسئول از طریق سایت نشریه و پست الکترونیکی صورت می‌گیرد (نویسنده مسئول لازم است برای کسب اطلاعات و پی‌گیری‌های لازم به هر دو مراجعه نماید).
 10. در صورت انصراف از روند بررسی و داوری مقاله، نویسنده مسئول لازم است انصراف خود را از طریق سایت نشریه (درخواست بازپس گیری مقاله) ارسال نماید، نامه انصراف باید توسط تمامی نویسندگان، امضاء و سپس به صورت فایل PDF ارسال شود.
 11. تکمیل و ارسال فرم تعهدنامه، تعارض منافع و مشخصات نویسندگان الزامی است (برای دریافت فرم‌ها به منوی فرم‌ها مراجعه شود)
 12. برای پایداری و توسعه فرایند داوری تخصصی، از نویسندگان واجد شرایط دعوت می شود در فرایند داوری تخصصی سایر مقالات این نشریه مشارکت نمایند (درخواست باید به صورت مکاتبه با ایمیل و با ارسال رزومه به سردبیر نشریه اعلام گردد).
 13. لازم است نویسندگان به طور شفاف حامی مالی پژوهش (در صورت وجود) را گزارش نمایند.
 14. نویسندگان وظیفه دارند در صورتی که در مقاله منتشر شده خود به اشتباه یا مطلب نادرستی پی بردند، مراتب را در اسرع وقت به اطلاع سردبیر جهت اصلاح یا بازپس گیری مقاله، برسانند.
 15. تمامی نویسندگان باید بدانند که مقالات ارسالی به این نشریه جهت جلوگیری از تخلفات علمی، توسط نرم افزار مشابهت یاب، بررسی می شوند.
 16. مقاله پس از پذیرش، در نوبت چاپ (فهرست مقالات آماده انتشار) قرار داده می‌شود.
 17. نویسندگان باید به تمامی منابعی که چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم از آن ها استفاده کرده اند، به نحو صحیح و مناسب استناد نمایند.